![]() |
[13 grudnia] |
Święta Łucja z Syrakuz- dziewica i męczennica, święta kościołów katolickiego i prawosławnego wymieniana w modlitwie Kanonu rzymskiego.
Według przekazów, Łucja urodziła się w szanowanej rodzinie z Syrakuz na Sycylii. Po wczesnej śmierci ojca była wychowywana przez matkę, Eutychię. Gdy jej matka ciężko zachorowała, Łucji udało się wymodlić jej powrót do zdrowia za przyczyną św. Agaty. Wyproszony cud zainspirował Łucję do poświęcenia życia Bogu, w tajemnicy złożyła ślub czystości.
Gdy zgodnie z tradycją, jej rodzina zaaranżowała dla niej małżeństwo, Łucja stanowczo odmówiła. Jako potwierdzenie swojej decyzji postanowiła rozdać swój posag ubogim, co wywołało skandal i oburzenie obu rodzin.
Według legendy, krewni Łucji postanowili ją wydziedziczyć i sprzedać do domu publicznego. Aby uniknąć poniżenia, Łucja wykuła sobie oczy.
Ostatecznie, Łucja została oskarżona o wyznawanie chrześcijaństwa i postawiona przed sądem, gdzie pomimo dramatycznej obrony została skazana na śmierć.
W ikonografii św. Łucja przedstawiana jest jako kobieta w rzymskim stroju, z palmą męczeństwa i parą oczu na tacy, często z raną od sztyletu w szyi.
Jest patronką Syrakuz, Sycylii i całej Italii, chorych dzieci, skruszonych prostytutek, ociemniałych a także wszystkich tych, którzy potrzebują dobrego wzroku. Wzywa się ją w przypadku bólu oczu oraz wielu innych chorób.
Przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego, 13 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Z dniem przesilenia zimowego związane było wiele zwyczajów zachowanych z czasów pogańskich, często związanych z uprawą roli, stąd święta Łucja pojawia się w wielu ludowych przysłowiach. Z 13 grudnia związany był też zwyczaj przepowiadania pogody na cały następny rok. Każdy z dwunastu dni, jakie pozostały do świąt, przynosił pogodę dla kolejnych miesięcy nadchodzącego roku.
Wspomnienie świętej Łucji jest w szczególny sposób obchodzone w Szwecji. Jej wspomnienie jest niekiedy określane jako Święto Światła.
Tego dnia najstarsza córka rodziny ubierała się w białą sukienkę z czerwonym paskiem a na głowę zakładała wianek z zapalonymi świecami. Wraz z orszakiem rodzeństwa (również w bieli) budziła rodziców, częstując wszystkich kawą, grzanym winem i tradycyjnymi ciastkami z rodzynkami i szafranem zwanymi lussekatter. Śpiewano również pieśni o świętej. Orszak świętej Łucji można zobaczyć również w wieku szwedzkich szkołach i przedszkolach.