Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Przy interpretacji Biblii, Zesłanie Ducha Świętego, gdy apostołowie zaczęli przemawiać różnymi językami, często zestawiane jest z pomieszaniem języków przy budowie wieży Babel. W chwili Zesłania ludzkość zdołała symbolicznie przełamać wszelkie bariery i na nowo zjednoczyć się w Duchu Świętym. Podobną myśl wyraża św. Paweł, pisząc: „nie ma już Greka ani Żyda”.
Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej, obchodzone przez dwa dni (szczególnie w krajach protestanckich, np. w Niemczech, Szwajcarii, Holandii oraz w Danii). W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy. Drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1951 roku – wyjątek stanowią tu wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP.
Często Zesłanie Ducha Świętego potocznie nazywa się Zielonymi Świątkami. Dawniej była to pogańska uroczystość nadejścia lata, podobne do Nocy Świętojańskiej. Z czasem, z powodu podobnego terminu, złączyło się w jedno z chrześcijańskim świętem. Pozostałością po nim jest strojenie domów i kościołów zielonymi, brzozowymi gałęziami.