marca 29, 2024

Wielki Piątek


Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia i powagi.
Tego dnia wspominamy skazanie Pana Jezusa, drogę krzyżową i śmierć na krzyżu. Jest to jedyny w roku dzień, kiedy w żadnym kościele nie odbywa się Eucharystia. Zamiast niej, ma miejsce specjalna liturgia. 
Nabożeństwo odbywa się o godz. 18:00

Tego dnia obowiązuje post ścisły. W czasie liturgii używa się czerwonych szat liturgicznych, nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans leży krzyżem przed ołtarzem podczas gdy wierni klęczą. 

Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. 

Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Następnie kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu.

Po Adoracji następuje Komunia święta, przy czym Ciało Chrystusa pochodzi z poprzedniego dnia. W Wielki Piątek, jako w jedyny dzień w roku, nie odbywa się Eucharystia, na pamiątkę dokonanej ofiary krwawej. Po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania). 

W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja.

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem u luteran jako dzień zbawienia wiernych. Katolicy uważają że to Wielka Niedziela jest najważniejsza, ponieważ to nie śmierć a zmartwychwstanie jest zwycięstwem które pokonało ciążącą nad ludźmi winę.