maja 02, 2023

Nabożeństwa majowe

 
 
W tradycji Kościoła miesiąc maj jest poświęcony Matce Bożej, w tym czasie szczególnie pochylamy się nad jej życiem, prosimy o wstawiennictwo i chwalimy przymioty w formie Litanii Loretańskiej. 
W naszym kościele litania odmawiana jest po Mszy Świętej
w dni powszednie- godz. 18.00 
w niedziele i święta- godz. 11.00
Krótka historia litanii loretańskiej i kultu maryjnego w Polsce:

 Przymiotnik „loretańska” w nazwie Litanii pochodzi od włoskiego miasta Loreto, gdzie w bazylice, zgodnie z podaniami, znajduje się, przewieziony z Nazaretu, domek Świętej Rodziny. Litania do Najświętszej Maryi Panny była tam szczególnie propagowana i odmawiana. Nie narodziła się jednak w Loreto, prawdopodobnie pochodzi z Francji.

Mnożące się litanie i wezwania, często posiadające szkodliwe elementy, doprowadziły do zniesienia przez papieża Klemensa VIII w 1601 wszystkich litanii z wyjątkiem litanii loretańskiej i Litanii do Wszystkich Świętych. Natomiast w 1631 zakazano wprowadzania wszelkich zmian w litanii bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej, co bezpośrednio wpłynęło na jej ujednolicenie i upowszechnienie. Z czasem za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej wprowadzane były nowe wezwania: Królowo Różańca Świętego, Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, Matko Dobrej Rady, Królowo Pokoju, Królowo Wniebowzięta, Królowo świata, Królowo Kościoła, Matko Kościoła, Królowo Rodziny. Przynajmniej od 1656 w Polsce odmawiano wezwanie Królowo Korony Polskiej, oficjalnie zatwierdzone 12 października 1922, a po II wojnie światowej zmienione na Królowo Polski.

W Polsce nabożeństwa majowe przyjęły się od XIX w. i na tle zaborczych najeźdźców: prawosławnej Rosji i luterańskich Niemiec, wkrótce stały się wyznacznikiem katolickiej polskości. Gdy w 1837 r. dotarły one do nas z Zachodniej Europy, bardzo szybko zaczęły się upowszechniać w wielu stronach kraju, choć jeszcze nieformalnie. Dopiero w 1852 r., po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.