maja 04, 2023

Wspomnienie świętego Floriana

[4 maja]

Święty Florian- męczennik kościoła katolickiego żyjący na przełomie III i IV w., patron strażaków i hutników.

Według żywotu z VIII w., Florian urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer na terenie Austrii). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich. Podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się groźbami i obietnicami zmusić oficera rzymskiego do odstępstwa od wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i zatopiono go w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. Jego ciało został odnalezione i pochowane, a nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół.

Do dnia dzisiejszego St. Florian jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał relikwie św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparzem, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Kraków jeszcze dzisiaj obchodzi pamiątkę św. Floriana jako święto.

Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda oraz miasta Linz, gdzie rozwinięty jest przemysł hutniczy. W Warszawie pod wezwaniem św. Floriana jest katedra warszawsko-praska. Święty Florian został w 1436 r. przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.

W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja. 

Ze względu na patronat nad zawodami z których wykonywaniem wiąże się duże ryzyko, podobnie jak w przypadku św. Barbary, kult św. Floriana jest bardzo żywy w codziennym życiu- wizerunki tego świętego można spotkać przy budynkach większości remiz strażackich, jest on również jednym z najczęściej tatuowanych świętych.


Źródła:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-04a.php3
https://pl.wikipedia.org/wiki/Florian_(m%C4%99czennik)