[2 sierpnia]
Porcjunkula to kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, odbudowana w swoim czasie przez świętego Franciszka z Asyżu. Początkowo był pierwszym miejscem kultu tego świętego. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury w świecie chrześcijańskim, głównie dlatego że znajduje się we wnętrzu większej bazyliki pod tym samym wezwaniem.
Prawdopodobnie nigdy nie stałaby się tak znanym miejscem gdyby nie związany z nią odpust.
W 1211 r. św. Franciszek wraz z swoimi uczniami przeniósł się z Rivotorto w okolice małej kaplicy Matki Bożej, kilka kilometrów od Asyżu. 22 kwietnia 1212 r. benedyktyni podarowali kaplicę na własność nowemu zgromadzeniu. Z Porcjunkulą związane jest także powstanie zakonu klarysek (w tym miejscu, w marcu 1211 r. św. Klara złożyła śluby zakonne).
W latach 1569-1679 na polecenie papieża Piusa V zbudowano w tym miejscu bazylikę, dla ochrony pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Franciszka.
Św. Franciszek z Asyżu gorąco prosił Boga o łaskę zbawienia wszystkich ludzi. Objawili mu się Jezus i Maryja, obiecując mu, że kto z wiernych chrześcijan nawiedzi kapliczkę Porcjunkuli p.w. Matki Bożej Anielskiej od I nieszporów, czyli zachodu słońca 1 sierpnia do II nieszporów, czyli zachodu słońca 2 sierpnia (Uroczystość Matki Bożej Anielskiej), ten dostąpi łaski odpustu zupełnego odpuszczenia win za wszystkie swoje grzechy i darowania przed Bogiem kary doczesnej za grzechy. Ponieważ trudno było wiernym z odległych stron świata spełnić te warunki, więc Kościół zatwierdził, że Odpust Porcjunkuli mogą dostąpić wszyscy bracia i siostry należący do któregoś z trzech zakonów franciszkańskich, którzy od zachodu słońca 1 sierpnia do zachodu słońca 2 sierpnia nawiedzą dowolny kościół franciszkański, przy którym pełnią posługę duchową zakonnicy franciszkańscy.
Paweł VI swoją konstytucją apostolską Indulgentiarium Doctrina w 1967 rozciągnął przywilej uzyskania odpustu pełnego najpierw na franciszkanów, później benedyktynów i na cały Kościół.
Każdy, kto w tym dniu (2 sierpnia) nawiedzi swój kościół franciszkański bądź parafialny, spełniając zwykłe warunki konieczne do uzyskania odpustu, zyskuje odpust zupełny.
Warunki uzyskania odpustu za nawiedzenie kościoła to stan łaski uświęcającej oraz modlitwa w intencjach (ogólnej i ewangelizacyjnej), w których w danym miesiącu modli się papież.